İlk olarak alerjik reaksiyona neden olabilecek bileşiklerden bahsedeceğim.Bu bileşikler arasında çam esansları,nane,tarçın,kekik,ökoliptus bulunur.Bunları taşıyan kozmetik ürünlerde etiket bulunması gerekir arkadaşlar.Bu bileşikler kozmetik ürünler de  ya bulunmamalı ya da miktarı azaltılmış biçimde bulundurularak alerjik reaksiyon riski azaltılır.Hepsi için tek tek bahsedemem ama mesela örneğin mentol bebek ürünlerinde kullanılmaması gerekir.Diğer kozmetik ürünlerde ise %2 oranında sınırlandırılır.
2. olarak safrolden bahsedelim.Safrol yüksek dozda toksik bir maddedir.Bebek ve çocuk ürünlerinde  bulunmaması gerekir.Fakat kozmetik bitmiş  ürünlerde 50 mg/kg da geçmeyen miktarlara izin verilir.

3. olarak prolizin alkoloitlerine değinelim.Bunlar toksik maddelerdir arkadaşlar bu yzden kozmetik ürünlerde bulunması önerilmemektedir.Örnek olarak boraga örnek verilebilir.


4. olarak kumarinler.Bunlar sıçan ve köpeklerde karaciğer hasarına neden olmaktadırlar.

5.olarak metil salisat.Bu madde de kozmetik ürünlerde bulunmamalıdır arkadaşlar.

6. olarak kinin.Kinin alkoloitide saç ürünlerinde %0.2-%0.5'i geçmemesi gerekir.
7. maddemiz essin.Essin maddesi de at kestanesi tohumlarından elde edilir.Kozmetik ürünlerde miktarı %1' aşmamalıdır.  Şimdilik bu kadar maddeden bahsedeceğim arkadaşlar.Tabi ki de kozmetik ürünlerde bulunmaması gereken daha fazla madde var.Ki elimde bazı başka maddelerde var fakat bunların toksik etkilerinden şüphe duyulmakta o yüzden bunları size vermeyeceğim.Daha başka maddeler öğrendikçe yeni yazı yazıp bunlardan bahsederim.Bunun dışında bu seferki yazım biraz daha bilimsel oldu.Umarım beğenirsiniz sonraki yazımda görüşmek üzere :)