Hepinize merhabalar bu günkü yazımda cilt tiplerine uygun bakımlardan bahsedeceğim.Fakat siz hala cilt tipinizi öğrenmediyseniz ister genel bilgiler kısmından ister BURAYA tıklayarak bi önceki yazıma gidebilir ve cilt testi nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.
  Öncelikle normal cilt tipi ile başlıyalım.Normal cilt tipinin özelliklerinden bahsedecek olursak; yumuşak,gergin,sıkı,lekesiz ve esnektir.Ne parlak ne de donuk,ne çok yağlı ne de çok kurudur.Çok az insanın cildi böyle mükemmeldir.Kolay kolay normal cilt tipine rastlamayız.

  Bakımında ise tüm yapmanız gereken günde iki kere sabah ve akşam yüzünüzü temizleyip nemlendirmelisiniz ve güneşten koruyucu sürmelisiniz.
  Kuru cilt tipinin özelliklerine değinecek olursak ince bir üst gözeneğe sahip,ufak ve kapalı bir cilt tipidir.Fakat yağ salgılanması normalin altında olduğundan görünümü mattır ve pul pul kalkmalar görülür..Bu cilt tipi yıkandığımız zaman kolayca gerilir ve kızarır aynı zamanda kırışmaya da çok müsaittir.

  Bakımında ise uygun bir nemlendirici ve gece kremleri,kuru ciltleri rahatlatır ve besleyip dengelemektedir.Kuru ciltlerde %15-30 oranında yağlı kremler kullanabilirsiniz.

  3. olarak yağlı cilt tipi hem soluk hem parlak görünür.Geniş gözenekleri,siyah noktaları ve beneklerinden dolayı sivilce oluşumuna çok müsait bir cilt tipidir.

  Bakımına gelirsek yağlı cilt ile baş etmek kolay değildir.Bu konuda yapılan en büyük yanlış yağlı ve akneli ciltleri nemsiz bırakmaktır.Bu tip ciltlerin yağını dengelerken nemini de korumanız gerekmekte.

  Eğer yağlı cildiniz aynı zamanda sivilceli ise antiseptik sabunlar kullanılabilir.Özellikle kükürt ve kafur içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

  Gelelim karma cildimizee. Bi kere en çok bu cilt tipine rastlanır.Çoğu insanın cildi, karma cilde yakındır.İsminden de anlarsınız ki yağlı ve kuru cilt karışımı bir cilttir.T bölgesi şeklinde yani alın,burun ve çene kısmı yağlı,göz çevresi ve yanaklar ise kurudur.

  Karma ciltler için uygun bakım ürünleri bulmakta zorlanırsınız.Çünkü dengesi çabuk bozulur.Örneğin bir nemlendirici kullandığınızda çabucak sivilcelenir.
  Şimdi olgun cildin özelliklerini biraz daha bilimsel açıklayacağım.Hücrelerimizin yaşam ritminin yavaşlaması sonucu oluşan cilt tipidir.Ölü hücreler kat kat birikir ve sonuç olarak cilde kaba bi görünüm verir.Yağ hücrelerinin de daha yavaş çalışması ile derin çizgilere ve gevşemeye neden olur.Sürekli nemlendirici kullanmazsanız deriniz kurur ve karışır.

  Kullanabileceğiniz ürünler olarak lipozom ve vitamin E içeren kremler,alkolsüz tonik,alerji giderici kremler ve genelde bu cildin susuz bir yapısı olduğu için su içerikli hafif nemlendiriciler kullanmalısınız.

Ciltler hakkında verebileceğim bilgiler bu kadar.Umarım sizi bilgilendirebilmişimdir herhangi bir sorunuz olursa yorumda bulunabilirsiniz veya iletişimden mesaj yollayabilirsiniz :)