Merhabalar arkadaşlar.Bu seferki yazımda yine size çeşitli bilgiler vereceğim.Bu günkü konumuz saçlarımız neden dökülür ? Günde ne kadar saç dökülmesi normaldir ? gibi soruların cevapları olacak.Bu yazıma bakarak saç dökülmesinin nedenlerini öğrenebilirsiniz.

  İlk olarak dökülme şikayeti olan kişilerin öncelikle saçlarının ne kadar döküldüğünü öğrenmesi gerekir.Günde ortalama olarak 100-150 saç telinin dökülmesi normaldir.Gelişim döneminde bir saç en fazla 2 ile 6 yıl arasında kalmaktadır.4-5 yıl sonra ise bu dökülecek yerine yenisi gelecektir.

   Şimdi ise size çeşitli saç dökülme sebeplerinden bahsediceğim:

 İlk bahsedeceğim hormonal dengesizlik.En çok saç ve deride etkileri görülen rahatsızlıklardandır.Saçın dışarıdan bakımı dışında hormon tedavisi uygulanması gerekir.
2. olarak dengesiz beslenme.Özellikle hızlı zayıflama diyetleri sırasında alınması gereken vitamin,protein ve diğer maddeleri alamayanlar saç köklerinin sağlığını kaybederler.Ayrıca aşırı yağlı ve şekerli besin tüketirseniz de saç dökülmesine yol açabilirsiniz.Bu yüzden yediklerimize dikkat etmeliyiz.

3. olarak traxion.Traxion saç tellerinin aşırı çekilmesi demektir.Zorlama sonucunda saç telinin kırılması ve dökülmesi olayı görülmektedir.
4.olarak saç tellerinin kırılması.Saçlarınızın uçlarında meydana gelen kırıklar saçınızın keratin ağının yıpranmasına ve oksijen alınımının azalmasına sebep olurlar.Sağlığını kaybeden saç telide kopar.Bu yüzden kırıklarımızı kestirmeliyiz.

5. olarak çeşitli ilaçlar.Hepimizin bildiği gibi kemoterapi ilaçları saç dökülmesine yol açar.Kemoterapi ilaçlarından farklı olarak antideprasanlar,antibiyotikler,bazı tansiyon ilaçları ve yüksek doz A vitamini gibi ilaçlar saçlarımızın dökülmesine yol açar.
6.olarak proteinden yetersiz beslenme ve demir ve çinko eksikliği.Vücudumuza günlük ihtiyacının altında protein alırsak,saç telinin oluşumundan sorumlu hücrelerimizin üretimi azalır ve demir,çinko,selenyum, bakır, kalsiyum gibi maddeler, aminoasit eksikliği saç dökülmesine neden olur.Eksikliklerinde saç büyüme hızı yavaşlamakta ve yaygın saç dökülmesi görülmektedir.

7. olarak yanlış ürün kullanımı.Saç telimiz ölü hücrelerden oluştuğu için kendini onarma şansı yoktur.Bundan dolayı kullandığınız şampuan,bakım ürünleri, şekillendiricileri doğru seçmeli  ve doğru uygulamalısınız.

  Bu saydıklarım dışında mevsimsel saç dökülmesi, şiddetli stres, büyük ameliyatlar, tiroit hastalıkları, ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları saç dökülmesine neden olmaktadır.

  Bu günkü yazımın sonuna geldim arkadaşlar.Umarım saçları fazla dökülen arkadaşlarıma veya bilgi edinmek isteyen arkadaşlarıma elimden geldiğince bilgi verebilmişimdir. Saçlar ile ilgili bir iki tane daha böyle bilgi verici yazılar yazacağım.Takipte kalın... Sonraki yazımda görüşmek üzere :)