Bu günkü bilgi yazımda saçımızda meydana gelen kepeklenme-kuruluk-yağlanma ve kırılma hakkında size genel bilgi vericem aynı zamanda bunların nedenlerine de değiniceğim.Ve ilk olarak kepeklenme ile başlamak istiyorum.

  Kepeklenme; bir insanın tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atmak zorundadır. Baş derisindeki keratenizasyon ölü hücrelerin dökülmesi olayıdır.Bu durum kaşınma, gibi sorunların yanı sıra hoş olmayan görünümlere sebep olmaktadır.Başlıca erkek ve kadınlarda çok, yaşlı ve çocuklarda az oranda görüldüğü gibi, yaz aylarında azalır, kış aylarında oranı artmaktadır.

  Kepek; yağlı ve kuru tipte olmak üzere iki şekilde görülebilir. Yağlı kepekte deri lipitleri fazla üretilmektedir. Kuru kepekte ise aşırı keratinizasyon ve keratin tabakasının normal dışı dökülmesi sonucu görülür.
  Kepek için önerilen kozmetik ürünler; bu amaçla hazırlanan şampuanlar ve losyonlardır arkadaşlar. Bu tip kozmetik fomülasyonlarda başlıca katran (antienflamatuvar etki) ve kükürt (antibakteriyal etki) türevleri sıklıkla kullanılmaktadır.

  Şimdi gelelim kepeklenmenin sebeplerine.Kepeklenme nedenleri ikiye ayrılır.İçsel nedenler ve dış sal nedenler.

İçsel Nedenleri :
-Kepeğe sebep olan mikroorganizmalar
-Hormonal dengesizlikler
-Sağlık sorunları
-Fazla terleme
-Yetersiz temizlik/hijyen
-Alerjik hassasiyetler
-Yorgunluk
-Duygusal stres
-Fazla oranda şeker, yağ, nişasta tüketimi
-Dengesiz/yanlış beslenme

Dışsal nedenleri :
-Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak
-Saç boya maddelerinin yanlış kullanımı
-Elektrikli bigudilerinin yanlış kullanımı
-Soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları
-Sıkı şapka veya eşarplar
-Saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması
-Stres, panik, tansiyon


Yağlı Saç
Kuru Saç


  Şimdi gelelim yağlı ve kuru saçlara.Saç kökünde bulunan yağ keseciklerinin görevi, kafa derisinde laktik asitle birlikte mikroorganizmalara ve çeşitli dış etkenlere karşı koruyucu bir tabaka oluşturmaktır. Ancak bu keseciklerin büyümesi ve fazla salgı yapması kalın bir yağ tabakası oluşturur. Bu durumdan olumsuz etkilenen saç derisinde kepeklenme, saç tellerinde zayıflama ve saç dökülmesi görülebilir.

  Saç yağlanmasında, genetik faktörler, yaş, beslenme, metabolizma, saçın temizlenme sıklığı, stres ve hormonsal denge başlıca sebeplerdir.Yağlı saçların için önerilen çözüm ise özel olarak geliştirilmiş şampuanların kullanılmasıdır.

  Saç derisinin yetersiz yağ salgılaması, uzun süre güneşlenme saçlarda kuruluğa sebep olmaktadır. Perma ve boya gibi işlemlerde saçta kuruluğa ve cansızlığa neden olur.
  Son olarakta saçta kırılmadan bahsedelim.  Saç tellerinde kırılmanın en önemli sebebi saçın nemini kaybetmesidir. Gerekli olan bu nemin eksikliği karşısında saç elastikiyetini kaybeder ve zayıflar.

  Kırılma durumu keratin pullarının sıralı halde birbirinden ayrılmasıyla saç telinin incelmesi ya da kopması şeklinde olur. Saç tellerinin kırılması en sık olarak taranırken, fön-maşa gibi ısıyla ilgili işlemlerden geçerken görülmektedir.
  Bu sorun ise saç kırılmaları için özel olarak üretilmiş ürünler kullanılarak ya da saçın kestirilmesiyle giderilebilir.Ayrıca kırılmaya eğimli saçın öncelikle nem ve protein ihtiyacı giderilmesi ve saç teli hidrolipidik kılıfı kuvvetlendirilmelidir.

  Bu günkü yazımın sonuna geldim arkadaşlar. Sizlere saçta kuruluk-kepeklenme-yağlanma ve kırılma nedir? bunların nedenleri nedendir? gibi soruların cevaplarını anlatmaya çalıştım.Umarım bilgim yettiğince size bir şeyler katabilmişimdir. Saçlarınıza nasıl bakım yapabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilir ve doğal bakım yöntemleri yazıma ulaşabilirsiniz. Bu tarz yazılardan daha hızlı haber almak istiyorsanız beni soldaki menüden e-postanız ile takip edebilir veya takip et resmine tıklayarak ta takip edebilirsiniz.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere arkadaşlar hoşça kalın :)