Merhabalar bu gün blogumuzdaki konumuz geçenlerde bahsettiğim bitkisel banyo suları konumuzun devamı olacak. Bu gün sizlere doğal banyo sularında kullanabileceğiniz bitkileri ve bunların sizde yapabileceği etkilerden bahsedeceğim.
  
  


  İlk olarak sizlere Melisa (oğul otu) olan tarifi vereceğim. 3'er yemek kaşığı dolusu  ince kıyılmış kuru Melisa (oğulotu) kaynama  derecesinde 1litre sıcak suyla haşlayın, üstü kapalı olarak 15 dakika demledikten sonra süzün ve buradaki yazımdaki banyo suyuna ekleyin. Banyodan sonra sıcak duş almayı unutmayın :)
  Şimdiki bitkim canlandırıcı ve ferahlatıcı etki isteyenler için olacak. Hepimizin bildiği bir bitki olan lavanta bitkisi. Lavanta bitkisi latince adıyla Lavandula stoechas eski  zamanlardan  bu  yana  aromatik  ve  şifalı  bir  bitki  olarak  kullanılıyor.  Lavanta  çiçekleri,  hem  canlandırıcı hem de ferahlatıcı etkiye sahip. 

  Lavantadan hazırlayacağınız banyo sizin vücudunuza zindelik vereceği gibi, cildinizin parlaklık ve tazelik kazanmasını da sağlayacak.
 
  Şimdi tarifine geçelim :) 60-70 gr lavanta çiçeğini 2-3 litre suya ilave ederek kaynama derecesine kadar ısıtın.10-15 dakika dinlenmesini bekledikten sonra suyu süzün ve burdan ulaşabileceğiniz yazımdaki banyo suyunuza ilave edin. Banyoda 15-20 dakikadan fazla kalmamaya özen gösterin :)
  Şimdi iltihaplı ve sivilceli ciltler için ebegümeci banyosunu anlatacağım. 50 gr kuru veya 100gr taze ebegümeci çiçeği ve yaprağı ince kıyılmış kaynar derecedeki 2 litre suyla haşlanır, demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Kan dolaşımını hızlandırmak için banyodan sonra vücudunuzu bir fırça ile fırçalayın.
  Şimdiki banyo ise yağlı ciltlerin için elma sirkesi banyosu.1/4 elma sirkesi banyo suyuna ekleyin. Banyodan sonra duş alınmaması gerek sirkeli su derinin üstünde kurumalı. Daha sonra, yağlı olmayan bir nemlendirici (örnek) kullanılmalı. İsterseniz banyo suyuna eklenen 8 damla lavanta yağı, antiseptik etkiyi arttırır ve ruhsal açıdan dengeleyici ve rahatlatıcı bir etki yapar
Kuru deri için ise yağ-süt banyosunu anlatacağım. 1 bardak ılık süt ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı, kavanozda iyice çalkalandıktan sonra buradan yapımına ulaşabileceğiniz banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra sıcak duş alın ve kurulanın.
  Kuru deri için bir başka banyom yağ banyosu arkadaşlar. 50ml badem yağı veya zeytin yağını sıcak banyo suyuna ekleyin ve iyice karıştırın. Banyodan sonra derinizin üstünde kalan suyu elle sıyırın ve kalan hafif yağ filmini masajla yedirin.
  Bu günkü yazımın sonuna geldim arkadaşlar. Umarım ilginizi çekecek ve işinize yarayabilecek bilgiler verebilmişimdir. Bu yazımdaki her bitki banyo suları için arkadaşlar. Yazı aralarında banyo suyu nasıl hazırlanır yazıma ulaşabileceğiniz linkler eklesemde buraya da ekliyeyim isterseniz burada ki yazıya tıklayarakta ulaşabilirsiniz :) Bizi sosyal medya hesaplarınızdan ve yandan ulaşabileceğiniz takip et yerinden yazı attığımızda haberdar olmak için takip etmeyi unutmayın arkadaşlar. Güzel günler dilerim :) :)